پیشگویی‌هاى نهج‏البلاغه در باره حضرت مهدى

پیشگویی‌هاى نهج‏البلاغه در باره حضرت مهدی(عج)

انتظار

... ألزِمُوا الأَرضَ، و اصبِرِوا عَلَى البَلاءِ، وَ لاَتُحَرِّكُوا بِأیدِیكُم وَ سُیُوفِكم فِى هَوَى أَلسِنَتِكم، وَ لاَتَستَعجِلُوا بِمَا لَم یُعَجِّلْهُ اللَّهُ لَكُم.

فَإِنَّهُ مَن مَاتَ مِنكُم عَلى فِرَاشِهِ وَ هُو عَلى مَعرِفَةِ حَقِّ رَبِّهِ وَ حَقِّ رَسُولِهِ وَ أَهلِ بَیتِهِ مَاتَ شَهِیداً، وَ وَقَعَ أَجرُهُ عَلَى اللَّهِ، وَ اسْتَوْجَبَ ثَوَابَ مَا نَوَى مِن صَالِحِ عَمَلِهِ، وَ قَامَتِ النِّیَّةُ مَقَامَ إِصلاَتِهِ لِسَیفِهِ، فَإِنَّ لِكُلِّ شَى‏ءٍ مُدَّةً وَ أَجَلاً

1

 

بر جاى خود استوار بوده، بدون اجازه و حساب از اقدام به نبرد خوددارى كنید. در برابر بلاها و مشكلات پایدار باشید، شمشیرهایتان رادر راه هوا و هوس و سخنانى كه از زبانتان پدید مى‏آید به كار نیندازید و در باره آنچه خداوند، شتاب را نسبت به آن روا نداشته، شتاب نكنید. زیرا هر كس از شما كه در بستر خود بمیرد، چنانكه خدا و پیامبر و اهل بیتش را بشناسد، شهید از دنیا رفته است و پاداش او بر خدا است و از ثواب كارهاى شایسته‏اى كه قصد انجام آن را داشته، برخوردار خواهد بود و نیتش جایگزین شمشیر زدن براى خدا و جان باختن در راه اوست. پس توجه داشته باشید، هر چیز را وقت مشخص، و هر كارى را سرانجامى است.

امیر مؤمنان با بیان این كلمات قدسى، از وجود حضرت مهدى پیشگویى نموده و مردم را به وظیفه خود در فراز و نشیبهاى زندگى و هنگام غیبت هشدار مى‏دهد

علامه قندوزى در ینابیع المودة، باب 74 این قسمت از خطبه 190 نهج البلاغه را ضمن بخشهاى دیگر نهج‏البلاغه كه در باره حضرت مهدى  است جاى داده، اعتراف مى‏كند كه امیر مؤمنان علیه السلام با بیان این كلمات قدسى، از وجود حضرت مهدى پیشگویى نموده و مردم را به وظیفه خود در فراز و نشیبهاى زندگى و هنگام غیبت آن‏حضرت هشدار مى‏دهد، كه مبادا از روى هواى نفس و بدون در نظر گرفتن مصالح اسلامى، به جنگ و كشتار رو كنند و به خیال رسیدن به مقام شهادت، خود و دیگران را به خطر اندازند.

 

همچنین آن‏حضرت در این فرمایش، نظر مردم را به یك نكته بسیار ارزنده متوجه ساخته و آن اینكه نایل گردیدن به فیض اعلاى شهادت، تنها به رفتن در میدان جنگ و كشته شدن در جنگ نیست تا پیران، زنان و افراد ناتوان و معذور از رفتن به میدانهاى جنگ براى رسیدن به فیض عظماى شهادت، محروم و دچار حسرت شوند. این‏گونه افراد یا اشخاص سالم و توانمندى كه نقشهاى گوناگون حیاتى و ارزشمند در جامعه اسلامى دارند، اگر وظیفه خداشناسى، پیامبر شناسى و امام شناسى را در حدّ خود انجام داده، به لوازم آن پایبند باشند؛ هرچند در بستر بمیرند، شهید از دنیا رفته، و به پاس وظیفه شناسى، از پاداش مقام شهادت برخوردار خواهند بود.

هر كس از شما كه در بستر خود بمیرد، چنانكه خدا و پیامبر و اهل بیتش را بشناسد، شهید از دنیا رفته است

بدیهى است كسانى كه انواع مسئولیتهاى علمى، اجتماعى و شرعى را به عهده دارند، یا با قلم و بیان، با كمكهاى مادى و تشویق نیرو از دور و نزدیك جبهه‏هاى جنگ علیه كفر و استعمار را تقویت، و عرصه را بر دشمن تنگ مى‏كنند؛ همه مصداق واقعى و نمونه فرمایش امیر مؤمنان علیه السلام قلمداد مى‏شوند. هر چند در بستر از دنیا بروند از مقام شهید برخوردار خواهند بود. و هركس كه در وظائف خداشناسى، پیامبر شناسى و امام شناسى، یا پذیرفتن لوازم آن تقصیر كند و از روى هوا و هوس و به طمع سود مادى یا شهرت، در میدان جنگ شركت كند و كشته شود؛ شهید مورد گواهى قرآن و اسلام نخواهد بود.  نمونه آن خوارج و افراد لشكر عمر سعد در كربلا بودند، كه صدها نفر از آنها در میدان جنگ كشته شدند، در حالى كه امامان راستین خود را نشناخته یا شناخته بودند و بر روى آنان شمشیر كشیدند.

 

ابن میثم پیرامون جمله وَ لاَتُحرِّكُوا بِأیدِیكُم وَ سُیُوفِكم فِى هَوَى أَلسِنَتِكم نوشته است: این سخن نهى از جهاد بدون فرمان یكى از امامان معصوم پس از امیر مؤمنان علیه السلام است كه از فرزندان حضرتش مى‏باشند، و این به هنگامى خواهد بود كه كسى از آن امامان به منظور برقرارى حكومت حقّ بپا نخاسته باشد. چه این گونه حركتها و جنبشها جز با اجازه امام وقت جایز نخواهد بود. 2


1- خطبه 190

2- شرح نهج‏البلاغه، ج 4، ص 210.

تاریخ ارسال : یکشنبه 9 اسفند 1394 10:32 ب.ظ | نویسنده : هادی روح نژاد

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.